Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English
Nacházíte se v archivu webu Praha 5. Na nové webové stránky přejděte kliknutím zde.

Jste zdešipka doprava Dokumenty šipka doprava Dokumenty odborů šipka doprava Odbor živnostenský a občanskosprávních agend šipka doprava Oznámení živnostenského úřadu

 
 
 

POTRAVINY NA PRANÝŘI - rozšíření služeb aplikace i na možnost podání podnětu ke kontrole přímo z provozovny

Jednoduchá a intuitivní aplikace umožní návštěvníkům vyhledat požadovanou informaci o nevyhovující potravině podle názvu výrobku, druhu potraviny, prodejce, země původu a distributora. Informuje spotřebitele o zjištění nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravinách a o uzavřených provozovnách v oblasti společného stravování, výroby a prodeje potravin. Do budoucna se chystá otevření aplikace i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo Hygienická služba.

Důvodem pro vznik projektu byla skutečnost, že v současnosti se v maloobchodní síti ve stále větší míře setkáváme s nevyhovujícími potravinami. Výrobci a prodejci se pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení potravin nejakostních, falšovaných a nebezpečných. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně.

Mobilní aplikaci si můžete stáhnout na webu, nebo je spotřebitelům k dispozici na níže uvedené adrese: www.potravinynapranyri.cz.
 
Nově zde naleznou spotřebitelé přehled provozoven, které Stání zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela pro závažná hygienická pochybení. Uživatelé zde mohou vyhledávat prostřednictvím interaktivní mapy pod ikonou „Najdi v okolí", která ukáže nevyhovující provozovny v okolí spotřebitele prostřednictvím GPS modulu. Další možností je dlaždicové uspořádání, kde jsou provozovny seřazeny od nejaktuálnějšího záznamu. Spotřebitelé zde naleznou veškeré údaje potřebné k identifikaci provozovny:
  • adresu, název na vývěsním štítě, datum uzavření i otevření, podrobný popis pochybení a fotodokumentaci.
Vedle hlavního účelu - zveřejňování prohřešků - je záměr v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče. Aplikace se tak vedle finančních sankcí ukládaných ve správním řízení stane dalším nástrojem, jak dostat pod tlak nepoctivé výrobce a prodejce potravin.
 
Jejími hlavními přednostmi jsou přehlednost, transparentnost a rychlost. Databáze bude průběžně doplňována z výsledků kontrol dozorových orgánů. Prostřednictvím aplikace mohou spotřebitelé přímo z provozovny podat podnět ke kontrole, přičemž modul GPS rozpozná, na který místně příslušný inspektorát SZPI podnět odeslat.
 
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Přečteno: 24487x
Publikováno: 27.07.2015, poslední změna: 27.07.2015
Autor: Odbor živnostenský
Vytisknout