Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English
Nacházíte se v archivu webu Praha 5. Na nové webové stránky přejděte kliknutím zde.

Jste zdešipka doprava Dokumenty šipka doprava Dokumenty odborů šipka doprava Odbor správy veřejného prostranství šipka doprava Dokumenty

 
 
 

Praha zavádí sběr použitých rostlinných olejů a tuků

                      Pražané mohou odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky

 

Praha zavádí nově sběr použitých rostlinných olejů a tuků. Použitý olej budou moci občané odevzdávat na všech sběrných dvorech. Podmínkou je, aby byly v uzavíratelných plastových obalech nejlépe v PET lahvích.

 

Hlavní město uzavřelo smlouvu se společností Viking group s.r.o., která bude zajišťovat na všech 20 sběrných dvorech hl. m. Prahy sběr použitých potravinářských olejů a tuků.

 

Kam s ním???  Co s olejem z fritovacího hrnce nebo pánve?

Na každém sběrném dvoře je umístěna nádoba s nálepkou označující, že jde o nádoby určené k odkládání použitých kuchyňských olejů z domácností.

 

Jak sbírat kuchyňský olej?

Podmínkou je, aby oleje zbavené zbytků jídla byly v uzavíratelných obalech avšak v  žádném případě ne skleněných, ale pouze v plastových obalech: PET lahvích, uzavřených kbelících nebo kanystrech.

 

Co z toho bude mít občan?

Ušetří své peníze a hlavně své životní prostředí. Sběr a přistavení nádob je ze strany Viking group s.r.o. totiž realizován zdarma a město navíc získá finanční odměnu dle vysbíraného množství, kterou může investovat do dalšího rozvoje městského odpadového systému.

 

Proč sbírat a nevylévat olej do kanálu?

Sbíráním tohoto odpadu je šetřena už tak těžce zkoušená kanalizační síť před nežádoucím zanesením. Současná praxe při jeho zbavování vedla k dvěma nežádoucím jevům:

1. Vyhazováním PET láhví s olejem do komunálního odpadu, dochází často k otevření či narušení láhve a jejímu vylití. Olej pak je roznášen v okolí kontejnerů, které je jím znečištěno a je zdrojem nepříjemného zápachu.  

2. Vyléváním použitého oleje do záchodů či umývadel dochází k postupnému ulpívání oleje na stoupačkách nebo v odpadových trubkách a následnému přilepování nečistot – vlasů, chlupů aj. na stěnách. Snižuje se průchodnost a v krajním případě může dojít až k ucpání stoupaček a kanalizace.

 

A co na to hlodavci?

Čisté kanály a stoupačky se nebudou určitě líbit hlodavcům! Jejich kolonie sužují život občanů Prahy a zvyšují náklady na deratizaci.

 

Jedinečná možnost a pět much jednou ranou!

Nyní mají Pražané jedinečnou možnost se preventivně bránit ucpané stoupačce, mastnému kanálu, spokojeným hlodavcům, loužím tuku u popelnic - to vše na straně jedné a na straně druhé  poskytnout použitý olej pro další ekologické využití. Váš olej je zpracován a transformován na celou škálu ekologicky šetrných výrobků, které odlehčují přírodě a našemu městu od zamoření ropnými produkty.

 

Pojďme šetřit!

Ušetřete svoje a společné kanalizační systémy, svoje peníze a přispějte svým kuchyňským olejem ke zlepšení kvality životního prostředí ve vašem městě.

 

Tato služba je na území hl. m. Prahy novinkou a doufáme, že ji občané budou hojně využívat. Děkujeme Vám všem, že třídíte.

 

Přečteno: 12569x
Publikováno: 23.11.2016, poslední změna: 23.11.2016
Autor: Odbor správy veřejného prostranství a zeleně
Vytisknout